Biotechnologia

Biotechnologia – fakty, mity, ciekawostki

 

Biotechnologia – to słowo używane jest na co dzień jedynie w środowiskach akademickich. To niezwykle szerokie pojęcie powstało by sklasyfikować dziedzinę nauki, która skupia się na przekształceniu otaczającego nas świata w sposób taki, by służył on interesom człowieka. Przeciętny obywatel słyszał owy termin może raz w życiu jeśli w ogóle. Stąd też powstało wiele mitów na temat biotechnologii. O ile mogą one śmieszyć to sprawa jest jednak poważna. Strach zrodzony z ignorancji już nie raz w naszej historii stawał na drodze postępu przynosząc przy tym fatalne skutki. Dlatego w naszym dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć wam fascynujący świat biotechnologii. Wielu z was pewnie zdziwi fakt, że z dobrodziejstw tej dziedziny korzystacie na co dzień nie mając o tym zielonego pojęcia. Przeczytajcie tekst do końca i przekonajcie się, że nie taki diabeł straszny.

Czym jest biotechnologia?

Zacznijmy od definicji. Biotechnologia to używanie układów biologicznych, organizmów żywych lub ich składników w celu wytwarzania lub modyfikowania produktów lub procesów w określonym zastosowaniu. Mówiąc prościej biotechnologia wykorzystuje elementy otaczającego nas świata w celu tworzenia nowych produktów lub modyfikuje to co widzimy w przyrodzie tak, by przynosiło nam większe niż dotychczas korzyści. Dotyczy to niemal wszystkiego, od produkcji żywności, leków i kosmetyków, aż po badania nad ludzkimi genami i nowymi typami broni biologicznej.

Unia Europejska oficjalnie dzieli Biotechnologię na:

 

    • – Białą – zajmującą się produkcją przemysłową i ochroną środowiska

    • Czerwoną – odpowiedzialną za ochronę zdrowia

    • Niebieską – skupioną na badaniu wód i ochronie ich czystości

    • Fioletową – jej jedynym celem jest pilnowanie prawnych aspektów przeprowadzanych badań

Jak więc widzicie, czerpiecie z jej osiągnięć nawet, gdy robicie zakupy w supermarkecie. Prawdę mówiąc biotechnologia towarzyszy nam od samego początku istnienia człowieka.

 Największe osiągnięcia

By przetrwać człowiek musi jeść i pić. Dodatkowo prezent od matki natury w postaci kubków smakowych sprawia, że nasz pokarm musi być smaczny w przeciwnym razie organizm opiera się jego przyjęciu. Wiedzieli o tym już nasi przodkowie i bezustannie poszukiwali nowych sposobów przyrządzania zebranych surowców. Pierwszymi wynalazkami były chleb, piwo i wino. Te pospolite dla nas artykuły, wytwarzane z użyciem drożdży, pierwszy raz trafiły na stół 6000 lat p. n. e.

Następnie 4000 lat p. n. e. Chińczycy odkryli sposób wyrobu jogurtów i serów. Później niestety nasz postęp się zatrzymał. Nadana średniowieczu nazwa ,,Wieki Ciemne” jest w pełni zasłużona. Wszystkie procesy zachodzące w przyrodzie tłumaczono wolą Boską, a leczenie polegało na próbie przywrócenia równowagi czterech żywiołów w ciele. Dopiero gdy średniowiecze i nieodłączna od niego kultura dogmatu upadły ludzie ponownie zaczęli badać świat. Na szczególną uwagę zasługują tu:

 

    • – Odkrycie mikrobów w 1675

    • – Odkrycie przez Mendla ,,Prawa dziedziczenia” w 1856

    • – Prace Ludwika Pasteura nad szczepionką przeciw wściekliźnie i procesem konserwacji żywności (Pasteryzacja) w latach 1857-1885

Jednak dopiero odkrycia XX i XXI wieku naprawdę zmieniły nasz świat. Dzięki odkryciu DNA i mapowaniu ludzkiego genomu nie jesteśmy już niewolnikami przypadku i coraz więcej wad genetycznych i chorób udaje się usunąć. Powstało też wiele produktów kosmetycznych i suplementów diety, dzięki którym Nie musimy już posuwać się do ekstremalnych rozwiązań, ani czarów by nasze lustro pokazało nam upragnione rezultaty. Jeśli chcielibyście wypróbować tego typu produkty i szukacie zaufanego źródła polecamy stronę Dolinabiotechnologiczna.pl Jest to serwis przeprowadzający rzetelne testy wszystkich omawianych przez siebie specyfików.

 Druga strona medalu – ciemne oblicze biotechnologii i najgłośniejsze mity

Niestety są na tym świecie ludzie, którzy pragną wykorzystać czyjąś dobrą wolę i ciężką pracę dla własnych korzyści. Osiągnięcia biotechnologii wielokrotnie wykorzystywane były w celach militarnych, by siać zniszczenie. Najlepszym przykładem będą tutaj gazy bojowe stosowane na frontach I wojny światowej. Za ich sprawą rzesze ludzi zginęły powolną i bolesną śmiercią lub doznały poważnego i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Nie możemy również zapomnieć o Cyklonie B wykorzystywanym przez nazistów do największego ludobójstwa w historii. Z tego też powodu część osób słysząc o biotechnologii wyobraża sobie dzień zagłady i bez dalszego namysłu propaguje zaprzestanie finansowania wszelkich badań tej dziedzinie.

Innym, o wiele bliższym nam przykładem są kontrowersje związane z GMO. Genetyczna modyfikacja organizmów miała pierwotnie na celu rozwiązanie problemów z niedoborem żywności. Jednak wiele zmian wprowadzonych zostało z myślą o przyspieszeniu produkcji i zwiększeniu zysków w efekcie wywołując szereg niepożądanych zmian. Mimo, że GMO wywołuje falę protestów ze strony ekologów nie da się zaprzeczyć, że modyfikowana żywność, jeśli będzie tworzona starannie i z myślą o dobrostanie spożywających, może przynieść wiele dobrego.

Podsumowanie

Biotechnologia nie jest wilkiem w owczej skórze i nie pragnie naszej zguby. Wręcz przeciwnie, to dzięki niej osiągnęliśmy tak wiele. Pamiętajcie, że zanim coś potępicie warto najpierw dokładnie zgłębić temat bo później możecie żałować poniesionych strat.

Artykuł z portalu elubaczów.com

Please follow and like us:
Pin Share