XXVI Sympozjum Drobiarskie. Zakopane – Kościelisko.

XXVI Sympozjum Drobiarskie 

01-03 czerwca 2023

 

W związku z sympozjum przygotowaliśmy nowy produkt – Bioceum Starter – przeciwko zakażeniom bakteriami Salmonella spp. i przeciwko zakażeniom bakteriami Escherichia coli. Jak wskazuje nazwa – starter – to produkt przeznaczony dla najmłodszych piskląt – od pierwszego do trzeciego dnia życia.             

   Otwarcia Sympozjum dokonał, założyciel OPOL-DROB Sp. z o.o., pan Andrzej Kamionka, który w kilku zdaniach przypomniał historię powstania oraz rozwoju cykli spotkań drobiarskich. W bieżącym roku uczestniczyło ponad 250 osób, korzystając z gościnności AMW Rewita.                              

Część konferencyjną otworzyli Maciej Łosicki oraz Michał Zmitrukiewicz reprezentujący Big Dutchman Polska Sp. z o.o. którzy zaprezentowali zalety alternatywnych systemów odchowu kur niosek. Następnie poruszono arcyważne tematy salmonelli oraz stanowiącego ogromną plagę ostatnich lat – ptaszyńca kurzego.

Ptaszyniec kurzy jest najbardziej szkodliwym i najbardziej dokuczliwym pasożytem zewnętrznym drobiu. Atakuje kury, perliczki, bażanty, indyki, a także gołębie i różne ptactwo dzikie. Poraża ptaki w każdym wieku i hodowane różnymi technologiami, nawet nioski trzymane w klatkach. Ptaszyńce poprzez nakłuwanie skóry, wysysanie krwi i wprowadzanie śliny wywołują niedokrwistość, świąd, niepokój i bezsenność ptaków.

Salmonelle to jedne z najbardziej znanych chorobotwórczych bakterii, głównie za sprawą wywoływanych przez nie dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Zwłaszcza w okresie letnim często słyszymy o zatruciach pokarmowych wywołanych przez te szczepy. Mimo, iż źródłem bakterii są zwykle produkty pochodzenia zwierzęcego lub zanieczyszczona woda, wysoka temperatura i nieodpowiednie warunki sanitarne sprzyjają ich rozprzestrzenianiu się. W Polsce świadomość społeczna w tym zakresie z roku na rok jest coraz większa.

Po południowej przerwie na kawę, przedstawiciele firm Anpario i De Heus w wielce ciekawy sposób omówili żywienie niosek, aby osiągnąć jak najlepsze efekty, stosując naturalne preparaty zapewnić wzrost masy jaja,  wzmocnić skorupkę czy zminimalizować pęknięcia. Poruszono również mocno interesujący nas temat bioasekuracji.

Na koniec omówiono kształtowanie się ceny jaj, gdyż w ostatnich miesiącach doszło do nieznacznej korekty i spadku cen skupu drobiu i jaj choć pozostają one na wysokim na tle historycznym poziomie. Spadek cen w znacznym stopniu wynika z odbudowy potencjału produkcyjnego polskiego sektora drobiarskiego.

Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj prognozuje się, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2023 r. wyniesie ok. 42 zł/100 sztuk oraz ok. 47 zł/100 sztuk na koniec 2024 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla tego scenariusza cen drobiu i jaj jest kształtowanie się cen energii oraz pasz, a także przebieg ptasiej grypy w obecnym sezonie w Europie.

Sympozjum dostarczyło wiele nowej wiedzy, a wiedza nam z kolei nowych pomysłów na kolejne produkty, które pozwolą nam żyć w zgodzie z naturą i mieć święty spokój  z salmonellą.

 

Please follow and like us:
Pin Share

Zostaw komentarz :)