Wpływ artemizyniny i jej pochodnych na drobnoustroje jamy ustnej.

Środowisko jamy ustnej zapewnia odpowiednie warunki do kolonizacji różnych mikroorganizmów. Jednak drobnoustroje jamy ustnej mogą być początkowymi czynnikami niektórych rodzajów chorób zakaźnych jamy ustnej, dlatego leczenie patogenów drobnoustrojów jamy ustnej stało się skuteczną strategią. Artemizynina, rodzaj laktonu seskwiterpenowego ekstrahowanego z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Artemisia annua L., jest terapią pierwszego rzutu w leczeniu malarii tercjanowej, malarii subtertowej i malarii antychlorochinowej ze względu na swoją wysoką skuteczność i niską toksyczność. W ostatnich latach artemizyna i jej pochodne okazały się również skuteczne przeciwko bakteriom, grzybom, wirusom, pasożytom i nowotworom, z których niektóre są ściśle związane z chorobami jamy ustnej. W tym przeglądzie podsumowujemy potencjalny wpływ artemizyniny i jej pochodnych na mikroorganizmy jamy ustnej, analizując wcześniejsze badania i najnowsze postępy, aby dostarczyć dowodów na dalszą poprawę, i czekamy na nowe kierunki badań. Konieczne są dalsze badania w celu ulepszenia istniejących technologii i standardów w celu wyjaśnienia wpływu artemizyniny i jej pochodnych na mikroorganizmy o kontrowersyjnym działaniu, rozszerzenia wykrywania mikroorganizmów związanych z chorobami zakaźnymi jamy ustnej oraz wyjaśnienia interakcji z istniejącymi środkami przeciwgrzybiczymi w dziedzinie choroby przeciwgrzybicze. Ponadto, w badaniu chorób zakaźnych jamy ustnej, schematu podawania artemizyniny i jej pochodnych, potencjalne interakcje lekowe, działania toksyczne i uboczne oraz inne aspekty są niezbędnymi warunkami do dalszych badań, co jest również nowym kierunkiem badań. Wraz z dojrzałością procesu produkcyjnego, doskonaleniem odpowiednich badań i potencjalnym zapotrzebowaniem na leczenie chorób zakaźnych jamy ustnej, artemizynina i jej pochodne mają szerokie perspektywy w dziedzinie mikroorganizmów jamy ustnej i zapewniają nowe możliwości badań i rozwoju leków doustnych. Artemizyna ogranicza ogólnoustrojowe stany zapalne i wspomaga zdrowie jamy ustnej.

 

Zhu CG, Ren B, Cheng L, Zhou XD. [Effects of Artemisinin and Its Derivatives on Oral Microbes]. Sichuan Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban. 2020 Nov;51(6):760-766. Chinese. doi: 10.12182/20201160502. PMID: 33236597.

Ma N, Zhang Z, Liao F, Jiang T, Tu Y. The birth of artemisinin. Pharmacol Ther. 2020 Dec;216:107658. doi: 10.1016/j.pharmthera.2020.107658. Epub 2020 Aug 8. PMID: 32777330.

Please follow and like us:
Pin Share

Zostaw komentarz :)