Ile strusi w Polsce jest?

Nie tylko Unia Europejska dostrzegła problem z Salmonellą w hodowli drobiu. Również my Bioceum P.S.A. poważnie traktujemy salmonellozę. Wprowadziliśmy innowacyjne preparaty: Bioceum SAL, Bioceum STARTER, Bioceum DYSAL, które wspierają odporność przeciwko zakażeniom bakteriami Salmonella spp.

Ciekawym pytaniem jest: ile drobiu nie zostało zgłoszone … i jak w tych kurnikach wygląda sytuacja z zarażeniem. Jeśli hodujesz kury na własny użytek, jesteś zwolniony z obowiązku rejestracji ptaków u Powiatowego Lekarza Weterynarii czy w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Prawo pozwala na hodowlę bez zgłoszenia od 50 do 80 sztuk… w ilu gospodarstwach wiejskich i nie tylko są przydomowe hodowle bez nadzoru weterynaryjnego ?

Według danych zgromadzonych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności każdego roku na terenie Unii Europejskiej odnotowuje się ponad 91 000 przypadków salmonellozy. Dodatkowo EFSA oszacował, że całkowity koszty ekonomiczny związany z wystąpieniem choroby może wynosić nawet 3 mld euro rocznie.

Ale wracając do pytania:

Na takie pytanie może odpowiedzieć tylko ARiMR – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na 31 sierpnia w Polsce zarejestrowano 265 142 575 sztuk kur (bez kurników przydomowych). Indyków zgłoszono 15 363 708, gęsi 4 082 074, kaczek 4 224 528, perliczek 95 456, przepiórek japońskich 92 069 oraz 973 strusie.

źródło: ARiMR

Please follow and like us:
Pin Share

Zostaw komentarz :)