ON susz ONA kropla…

ON susz, ONA kropla… Oboje z bylicy rocznej (nie mylić ze złym piołunem). Ojciec eko, matka bio. Z niego napar, z niej nalewka. Można razem i osobno… Młodzi wolą razem, dlaczego nie i jeszcze po taniości… Znajdziemy ich tu i tu i tu …. a może zaprosisz ich do siebie ?

Trochę o nich i ich babci – Bylicy rocznej z domu Artemisia annua:

Bylica roczna (Artemisia annua L.) jest to roślina należąca do rodziny astrowatych, występująca dziko na terenach Azji (głównie Chiny, Japonia i Korea). Trafiła ona do Polski, Brazylii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Rumunii, Wielkiej Brytanii, USA i Austrii gdzie została udomowiona. Była używana przez chińskich zielarzy od czasów starożytnych w leczeniu najróżniejszych schorzeń. Pierwsza wzmianka o bylicy rocznej została znaleziona w Grobowcach Mawangdui Han na recepcie skierowanej do leczenia hemoroidów. O zastosowaniu bylicy w leczeniu gorączki oraz dreszczy związanych z malarią wspominał już Hong Ge w „podręczniku recept na nagłe wypadki” w latach 284-365 r p.n.e.. Jak zapisano w antycznych księgach medycznych bylica była rekomendowana w leczeniu gorączki wywołanej malarią, gruźlicy, ran, świerzbu, czerwonki, ciężkich drgawek związanych z zakażeniem po kontakcie ze zmarłymi, hemoroidów, bólu zębów i ich obrzęków, ropienia ucha czy polipów nosa a także poprawiała wzrok, hemostazę i wykazywała aktywność przeciwbólową. (więcej)

SUSZ zawiera bioaktywną artemizynę oraz  inne terpeny i flawonoidy. Zawiera seskiterpenoid artemizynę (artemisinin) i jego pochodne – artesunat, artemer; poza tym ziele bylicy rocznej zawiera duże ilości polifenoli i flawonoidów; zawiera białka, kumaryny, fitosterole, polisacharydy, sole nieorganiczne – potasu, selenu i azotu. Znana jest przede wszystkim z tego, że wspiera organizm w walce z szerokim spektrum bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów. Jest szczególnie pomocna w malarii. Przeciwzapalne działanie ekstraktu jest kluczowe w ograniczaniu negatywnych konsekwencji wielu chorób. Ostatnie badania wskazują na duży potencjał w niszczeniu komórek nowotworowych. (więcej)

NALEWKA – współcześnie potwierdzono wieloma badaniami naukowymi skuteczność m.in. w takich chorobach jak: autoimmunologiczne, nowotworowe, borelioza oraz SARS2 Covid19. Wzmaga odporność, pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi. (więcej)

Please follow and like us:
Pin Share